Ministerstvo zemědělství a Královehradecký kraj podporuje Krajské informační středisko
Projekt Krajské informaení stoedisko pro rozvoj zemidilství a venkova Královéhradeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zem

Navigace
SAPS+GREENING
VČELAŘSTVÍ
Včelařství
SZPI, MZe, SZIF
MLADÝ ZEMĚDĚLEC
PRV 2.kolo 2016
ŽNĚ
PRV 3.kolo 2016
AGRÁRNÍ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY
SUCHO
Dny propagace zemědělství a potravinářství Královéhradeckého kraje
EZ
PROGRAM ROZVOJE VENKOVA 2014 - 2020
RYBÁŘSTVÍ
SZIF žádost
ŠKOLENÍ MECHANIZÁTORů
Den zemědělství
MASOPUST
Výsledky
EET
AKTUALITY
SEMINÁŘE A ŠKOLENÍ
ŠKOLY
PRANOSTIKY
TRHY
ÚRODA
POTRAViNA A POTRAVINÁŘ
SOUTĚŽ
KOMODITY
LESY ČR
VETERINA
KIS Královéhradeckého kraje
REGIONÁLNÍ POTRAVINA
INFORMACE Z KRAJE
PORADENSTVÍ A VZDĚLÁVÁNÍ
ZEMĚDĚLSTVÍ
ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ
VĚDA A VÝZKUM
POTRAVINÁŘSTVÍ
LESNICTVÍ A MYSLIVOST
DOTACE,PODPORY A LEGISLATIVA
NABÍDKA, POPTÁVKA
NEVLÁDNÍ ORGANIZACE
ODKAZY
REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA Hradec Králové
NABÍDKA PRÁCE Profesia, spol s r.o.
ARCHIV
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Není aktivována žádná anketní otázka.

Web informace
Dnes : ne - 24.3.2019
Svátek má : Gabriel
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


Asociace profesionálních včelařů žádá změnu dotací
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 134463 ; Vydáno : 30.4. 2015 ; Autor : Ing. Aneta Nosková ; Zdroj : KIS Vysočina
Zdroj: zemedelec.cz
fiogf49gjkf0d

Změnu systému dotací pro včelaře, legislativní úpravy a zavedení účinné prevence a kontroly chovů včel požaduje Asociace profesionálních včelařů, z. s. Vyplývá to ze zprávy Situace v profesionálním včelaření v ČR, kterou asociace předala Ministerstvu zemědělství a již má týdeník Zemědělec k dispozici. Profesionální včelaři mimo jiné uvádějí, že současné dotace jsou jednostranně zaměřené na malochov a podporují nekontrolovaný nárůst včelstev.

Zpráva konstatuje, že dosud byl jediným tvůrcem systému dotací Český svaz včelařů (ČSV), který je jednoznačně orientován na drobnochovatele. A jako příklad špatného dotačního titulu uvádí dotaci na obnovu včelstev. „Zásluhou nastavené dotace pouze na počet vyprodukovaných matek, bez jakékoliv kontroly užitkových a doprovodných vlastností, se degradoval původní šlechtitelský záměr. Byla znehodnocena i cena dobrého plemenného materiálu. Navíc ve výši poskytování dotací se nerozlišuje, zdali se jedná o šlechtitelský chov anebo chovy nižší. Z celého titulu se stala jen jedna velká a s obtížemi kontrolovaná záležitost,“ uvádí se ve zprávě. Asociace připomíná, že všechny dotace, které se v zemědělství vyplácí, mají daný systém hodnocení (počty hektarů, dobytčí jednotek, apod), což ale u včelařských dotací chybí. Navíc nejsou nijak odstupňovány podle počtu včelstev, jak tomu je v okolních zemích, takže jsou stejné u chovatele s jedním nebo třemi sty včelstvy.

Asociace uvádí, že u nás v současnosti působí asi 120 včelařských provozů s počtem včelstev nad 150, z nichž asociace registruje padesát. Převážná část členů je sice stále členy ČSV, nicméně na včelařském poli již působí několik sdružení a stoupá počet chovatelů, kteří nejsou členy ČSV, píše se ve zprávě.

Profesionální včelaři usilují také o některé změny v legislativě a o zastřešení oboru na republikové úrovni. „Obor včelařství by měl být řízen odborností a ne počtem zastupujících hlasů včelařů, jak jsme tomu svědky doposud. České včelařství potřebuje ze všeho nejvíce kvalitní legislativu, tak aby vedle sebe mohly všechny spolky a včelaři bez rozdílu v počtu chovaných včelstev v klidu působit,“ říká se ve zprávě. Ta také navrhuje zvážit zařazení včely do sekce živočišné výroby, mezi ostatní hospodářská zvířata, zvýhodnit chovy včel v hodnocení pro přímé platby a umožnit včelařům stejně čerpat přímé platby a podpory z programů rozvoje venkova (PRV), jako tomu je u ostatních zemědělců.

„Zemědělství vykazuje delší dobu vzestupný trend … v našem oboru je to naopak. Současný stav a vývoj stagnuje a dokonce může ohrozit profesionální včelařství v ČR, “  soudí asociace.

Za největším problémem včelaření označuje zpráva neexistující systém účinné prevence a chybějící pravidelnou kontrolu úrovně chovů, a také nedostatečná odbornost, nesamostatnost a nedisciplinovanost některých chovatelů, což představuje vážné nebezpečí pro naše chovy. „Již dlouhou dobu požadujeme zpracování eradikačního programu na tlumení včelích nákaz a pravidelných prohlídek chovů (viz v praxi osvědčený slovenský model),“ uvádí zpráva.

Asociace také upozorňuje na skutečnost, že v poslední době výrazně vzrostl především z ekonomických důvodů počet chovaných včelstev u chovatelů do 60 včelstev. „Chovatel má možnost čerpání různých dotací, nemusí vést žádnou administrativu a není nijak daňově zatížen. Bohužel tato nová včelstva jsou převážně umisťována do nevhodných lokalit, intravilánu obcí, a dochází k masivnímu převčelování. Vysoká koncentrace včelstev při nízké úživnosti stanoviště má za následek podvýživu, stres a snížení imunity. Vlivem těchto faktorů se zvyšuje riziko nákaz a jejich rozšíření,“ tvrdí zpráva. Řešením by mohla být určitá regulace podle úživnosti dané lokality na základě pravdivé mapy zavčelení ČR, kterou by měly mít k dispozici státní orgány.


Aplikace
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc březen 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dnešní články
Ministr Jurečka pracovně ve Slovinsku: Připravujeme projekt podporující české včelařství a med
Asociace profesionálních včelařů žádá změnu dotací

Nejčtenější články
Ministr Jurečka pracovně ve Slovinsku: Připravujeme projekt podporující české včelařství a med
Asociace profesionálních včelařů žádá změnu dotací

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství
ČSOB

ČSOB
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
Regionální potravina

Regionální potravina
Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj
AgroAdvice z.u.

AgroAdvice z.u.
ČESKÁ POJIŠŤOVNA

ČESKÁ POJIŠŤOVNA