Ministerstvo zemědělství a Královehradecký kraj podporuje Krajské informační středisko
Projekt Krajské informaení stoedisko pro rozvoj zemidilství a venkova Královéhradeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zem

Navigace
SAPS+GREENING
VČELAŘSTVÍ
SZPI, MZe, SZIF
MLADÝ ZEMĚDĚLEC
PRV 2.kolo 2016
ŽNĚ
PRV 3.kolo 2016
AGRÁRNÍ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY
SUCHO
Dny propagace zemědělství a potravinářství Královéhradeckého kraje
EZ
PROGRAM ROZVOJE VENKOVA 2014 - 2020
RYBÁŘSTVÍ
SZIF žádost
ŠKOLENÍ MECHANIZÁTORů
Den zemědělství
MASOPUST
Výsledky
EET
AKTUALITY
SEMINÁŘE A ŠKOLENÍ
ŠKOLY
PRANOSTIKY
TRHY
ÚRODA
POTRAViNA A POTRAVINÁŘ
SOUTĚŽ
KOMODITY
LESY ČR
VETERINA
KIS Královéhradeckého kraje
REGIONÁLNÍ POTRAVINA
INFORMACE Z KRAJE
PORADENSTVÍ A VZDĚLÁVÁNÍ
ZEMĚDĚLSTVÍ
ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ
VĚDA A VÝZKUM
POTRAVINÁŘSTVÍ
LESNICTVÍ A MYSLIVOST
DOTACE,PODPORY A LEGISLATIVA
NABÍDKA, POPTÁVKA
NEVLÁDNÍ ORGANIZACE
Aktuality
ODKAZY
REGIONÁLNÍ AGRÁRNÍ KOMORA Hradec Králové
NABÍDKA PRÁCE Profesia, spol s r.o.
ARCHIV
Mapa serveru

Uživatelský přístup
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

Přehled e-mailem
  E-mail:

Anketa
Není aktivována žádná anketní otázka.

Web informace
Dnes : čt - 21.3.2019
Svátek má : Radek
Kontaktní email
Nastavit jako titulní stránku
Přidat mezi oblíbené stránky


23.Kopidlenský kvítek
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 138514 ; Vydáno : 13.10. 2016 ; Autor : Autor1 Autor1
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d

23. Kopidlenský kvítek -– Mistrovství  České republiky v zahradnickém oboru -Rok řemesel a Karel IV.

Jak ten čas letí. Rok se s rokem sešel a od středy 5. října do neděle 9. října se konal v Kopidlně malém městečku nedaleko od Jičína již 23. ročník Kopidlenského kvítku. Letos byla celá akce zaměřená na 700. výročí narození Karla IV. a na Rok řemesel 2016. Obě témata se prolínala jak soutěžemi, tak také sobotní akcí – výstavou.

Hlavní mezinárodní soutěže žáků zahradnických oborů Kopidlenský kvítek – Mistrovství  České republiky v zahradnickém oboru se zúčastnilo 8 zahradnických škol, 29 žáků soutěžilo ve velmi náročném klání, které se prolínalo do všech oblastí zahradnického oboru.


V první disciplíně, Ceně ředitelky školy, která měla být zahřívací, měli žáci za úkol vytvořit cibulový cop. Toto byla disciplína v níž nejlepší práci ocenila ředitelka Kopidlenské zahradnické školy. Nakonec, jak se vyjádřili  soutěžící, se jednalo o disciplínu velmi náročnou. Paní ředitelka Lenka Nosková vybrala 3 nejlepší práce následovně:  Michaela Paštiková - Střední škola zahradnická Kopidlno,Marek Kučírek - SOŠ stavební a zahradnická Praha 9,a Veronika Osičková - SZaŠ Rajhrad, p.o.


Pak se již začalo soutěžit naostro. Na soutěžící čekaly odborné zahradnické disciplíny: řízkování jehličin, výsadba rostlin, roubování v ruce – kopulace, poznávání rostlin, aranžování – kytice na položení na počest Karla IV a překvapení. V disciplíně překvapení soutěžící vytvářeli přízdobu svíčky na podkladu. Nejlépe si se všemi soutěžními disciplínami poradil a celkovým vítězem se stal Filip Bracek ze SZaŠ Rajhrad, p.o., na druhém místě se umístnila Marta Krejcarová ze SZaŠ Rajhrad, p.o. a tím potvrdila úspěšnost této školy v letošním ročníku, a na třetím bronzovém stupínku se umístila Daniela Ružičková ze SOŠ záhradnické Piešťany. Vítězstvím, na Mistrovství České republiky v zahradnickém oboru, si Filip Bracek zajistil zastupování zahradnického oboru na přehlídce České ručičky. Filip Bracek po soutěži řekl:  ‚Na letošním ročníku byla super atmosféra, skvělá organizace, poznal jsem zde řadu nových lidí“. V soutěži tříčlenných družstev škol si nejlépe vedly následující zahradnické školy: první se umístnila SZaŠ Rajhrad, p.o., na druhém místě SOŠ záhradnická Piešťany a na třetím místě SOŠ VMaZ a JŠ České Budějovice. Pomyslnými vítězi však byli všichni studenti, kteří měli odvahu a  tuto soutěž absolvovali.


V pátek v areálu Zahradnické školy v Kopidlně probíhaly soutěže základních a speciálních škol, a to Kopidlenský kvíteček, Kopidlenské poupě, Kopidlenský jelen a Kopidlenský kapřík. Soutěží se zúčastnilo více než 200 žáků základních škol z okolí Kopidlna, ale také například až z Kolína a Bezna u Mladé Boleslavi. V Kopidlenském kvítečku měli žáci následující úkoly: Společný úkol a) test znalostí o přírodě b) poznávání rostlin 2) Volitelný úkol – každý člen družstva si zvolil jeden ze tří úkolů A) aranžérský úkol – Přízdoba dárku ze suchého rostlinného materiálu, B) dovednostní úkol - Poznávání zahradních plodin hmatem C) překvapení – Zábavný úkol se zahradnickou tématikou.


V pátek zasedala také v Kopidlně školská komise Agrární komory ČR. Zabývala se hlavně problematikou školních statků a hospodářských zařízení při zemědělských, zahradnických a lesnických školách.


V sobotu se konala výstava v celém areálu zahradnické školy na téma Rok řemesel 2016. Zahájena byla ve sportovní hale školy za účasti řady významných hostů, jak ze Senátu PČR, zřizovatele školy Královéhradeckého kraje, města Kopidlna a partnerských organizací. V rámci celodenního programu se konala přehlídka kytic společně s módní přehlídkou a to na téma: 700. výročí narození Karla IV. Několikrát během dne se představil Tomáš Hakl –  letošní vítěz Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR v kategorii junior a dvojnásobný vítěz Kopidlenského kvítku za roky 2014 2015. Zahradníky zde představili za Svaz květinářů a floristů ČR firma AZALEA Chlumec a to květinami - azalkami, chryzantémami a bramboříky představenými pod značkou Česká květina. Zelináře zde zastupovala firma Petr Hanka s.r.o s velmi pestrým portfoliem zeleniny a to od mrkve, petržele, brukve, tykví až po špenát, kopr a pažitku. Velmi zajímavou kolekci odrůd jablek a hrušní představil Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský s.r.o. v Holovousích. Tím se zde prezentovala Zelinářská unie  Čech a Moravy, ale také Ovocnářská unie České republiky. Představena byla také Regionální potravina Královéhradeckého  kraje, kterou zde prezentovala OAK HK a zároveň zde byla  od prezentována značka Klasa. Pro širokou veřejnost zde byl představen a zodpovídal dotazy KIS KHK. Zemědělský svaz představil  projekt Zemědělství žije. Malí i velcí si mohli vyzkoušet znalosti z širokého spektra zemědělství. Řemesla zde reprezentovali kováři, keramici, dráteníci, perníkáři, zahradníci, skláři a další. V prostorách parku bylo více než sto prodejců.


Tentokráte zajímavé bylo hledání již tradičního Kopidlenského řízku. Toto bylo způsobeno tím, že stánek s řízky byl po 20- ti letech přemístěn z důvodu rekonstrukce školní kuchyně.


Akci navštívilo okolo osmi tisíc spokojených návštěvníků. Věřím, že si odnesli obrázek o zahradnictví jako o velmi zajímavém a krásném oboru. Odnesli si, že studovat či učit se zahradníkem není žádnou ostudou, ale naopak, že je to velmi zajímavé  perspektivní povolání s prostorem pro seberealizaci a kreativitu. A v současné době vyučení zahradníci chybí na trhu práce.

www.svazkvetinaruafloristu.cz


Aplikace
Diskuzní fórum
Agronavigátor Set

Kalendář akcí
Předchozí měsíc březen 2019 Přístí měsíc
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dnešní články
23.Kopidlenský kvítek
126.Velká pardubická
Otevření nových skleníků v  Haňovicích
Dvojnásobný český triumf na Slovenském mistrovství ve floristice - Victoria regia 2016
Tisková zpráva AK ČR
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. lednu 2016
Půda - dar, který nám byl propůjčen
Víceprezidentů AK ČR je šest
Metodická příručka Průvodce zemědělce Kontrolou podmíněnosti platný pro rok 2015
Návrh nařízení vlády o stanovení dodání zboží
nebo poskytnutí služby pro použití režimu
přenesení daňové povinnosti

Nejčtenější články
Stanovisko Agrární komory ČR
Aktuální nabídka tiskovin - OAK Trutnov
Stanovisko AK ČR k návrhu novely Nařízení vlády č. 244/2004 Sb. o trhu s mlékem
Informace o Národních dožínkách v sobotu 27. 8. 2005 na výstavišti v Českých Budějovicích
Seminář Odbyt zemědělské produkce v rozšířené Evropě, 21.6.2005
Ministr Gandalovič dostal „za pět“
Premiér Paroubek o dovolené jednal se zemědělci
OBILNÁŘSKÉ FÓRUM
Intervenční nákup obilovin - otázky a odpovědi
Prohlášení představenstva Agrární komory České republiky

Navštivte také
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství
ČSOB

ČSOB
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
Regionální potravina

Regionální potravina
Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj
AgroAdvice z.u.

AgroAdvice z.u.
ČESKÁ POJIŠŤOVNA

ČESKÁ POJIŠŤOVNA